Yıldırım ile Şimşek Arasındaki Fark Nedir?

Zamanla gökyüzündeki bulutlarda elektriksel yüklerin ayrılması meydana gelir ve bu kutuplaşma bulutlar arasında bir potansiyel fark meydana gelir. Bu potansiyel fark havanın delinme gerilimi olan 5kV/cm’yi aşabilecek duruma geldiğinde delinme gerçekleşir ve hava içerisinde iletken bir koridor oluşur.

Bulutlar ve Yer Arasındaki Kutuplaşmalar

Bulutlar ve Yer Arasındaki Kutuplaşmalar

Bulutlar arası elektriksel boşalmalar “şimşek” , bulutlar ile yer arasında olan elektriksel boşalmalar ise “yıldırım” olarak adlandırılır. Çoğu insan şimşek ile yıldırım arasındaki farkı tam olarak bilmediği için karıştırırlar. İnsanlar için tehlikeli olanı yıldırımlardır. Çünkü boşalma yeryüzüne doğru gerçekleşir. Yıldırımın sıcaklığı 30 000 santigrat dereceye çıkabilir.

Gök gürültüsü ile yıldırım veya şimşek aynı anda oluşur. Ancak biz önce elektriksel boşalmanın meydana getirdiği ışığı önce görürüz, ses daha sonra duyulur. Bunun da sebebi ses hızının 340 m/s ; ışık hızının ise 300milyon m/s olmasından dolayıdır.

Yıldırım tarafından çarpılan her 10 kişiden 9’u yaşamaktadır. Yapılan araştırmalara göre yıldırım tarafından çarpılan insanlarda zeka kayıpları saptanmıştır. Dünya’da her yıl ortalama 24.000 kişi yıldırım çarpmasından dolayı ölmektedir.

Yıldırımdan Korunmak için Paratoner Tesisatı . . .

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!