Yangın Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Yangın Alarm Sistemi İnput ve Kontrol Elemanları

Yangın Alarm Sistemi İnput ve Kontrol Elemanları

Bu yazımızda çok fazla teknik detaya girmeden yangın alarm sistemlerinin nasıl çalıştığını anlatacağız. Ülkemizde yangın alarm sistemi kurulum işini yapan birçok zayıf akım firması mevcuttur.

Yangın alarm sistemi, aşağıdaki şartları sağlayan yapılarda kullanılması zorunlu olan ve insanların can ve mal güvenliğini korumak için çalışan bir sistemdir. Binaların Yangından Korunması Yönetmeliği (09.09.2009) Madde 81 Bölüm 7′ ye göre,

1)Yatak sayısı 200’den fazla olan otel, motel ve yatakhanelerde,

2)Alanı 5000 metrekare’ den büyük olan veya toplam kullanıcı sayısı 1000 kişiyi aşan topluma açık binalarda,
alışveriş merkezlerinde, süpermarketlerde, endüstri tesislerinde ve benzeri binalarda,

3)Yüksekliği 51,5m’yi aşan konutlarda yangın alarm sistemi kullanılması zorunludur.

Yangın alarm sistemi, özel panoları, modülleri ve alarmın nereden geldiğini gösteren  dijital ekranları içeren bir sistem bütünüdür, yangın anında otomatik olarak devreye giren birçok sisteme yangın olduğuna dair bilgi gönderir. Sistemin hem inputları yani girdileri hem de outputları yani çıktıları vardır. Yangın alarm sisteminin inputları, karbonmonoksit dedektörleri, duman dedektörleri, sıcaklık ve alev algılayıcı dedektörler, flow switch olarak bahsedilen ve fıskiyelere su basan elektronik vanalar ve yangın butonlarıdır. Yangın alarm sisteminin outputları, acil anons seslendirme sistemi, aksiyel fanlar, panjur damperler, siren ve flaşörler, yangın jeneratörü, motorlu yangın perde sistemi, jetfanlar,  yangın asansörü, otopark ve blok çıkış kapıları, led indikatörlerdir. Şimdi bu sistemlerin nasıl koordineli bir şekilde çalıştığını inceleyelim.

Yangın Alarm Sistemi Modül Bağlantıları

Yangın Alarm Sistemi Modül Bağlantıları

Yangın alarm sistemi, acil anons seslendirme sistemine sürekli bilgi gönderir. Hangi loopdan(döngüden) yangın sinyali alınırsa acil anons seslendirme sistemi sadece o loopunu çalıştırarak alanın tahliye edilmesi için insanları uyarır. Acil anons seslendirme sistemi hakkında daha fazla bilgi almak için “acil anons seslendirme sistemi nerelerde kullanılır” yazımızı okuyabilirsiniz.

Yangın alarm sistemi, yangın anında panjur damper sistemine sinyal gönderir. Panjur damperler, otoparklarda bulunurlar ve otoparklarda bulunan dumanı tahliye etmek için kullanılırlar.

Yangın alarm sistemi, yangın anında aksiyel fanlara sinyal gönderir. Aksiyel fanlar, blok içinde bulunan yangın merdivenlerinde sürekli taze hava bulunmasını sağlayarak tahliye anında insanların dumandan zehirlenmesini önler.

Yangın alarm sistemi, yangın anında siren ve flaşörlere sinyal gönderir. Siren ve flaşörler, yangın anında insanları görsel ve işitsel olarak uyarırlar.

Yangın alarm sistemi, yangın anında yangın jeneratörüne çalışması için sinyal gönderir. Yangın jeneratörü, yangın esnasında devreye girerek yangın anında çalışması gereken sistemlerin çalışması için gerekli elektrik enerjisini üretir.

Yangın alarm sistemi, yangın anında motorlu yangın perde sistemine çalışması için sinyal gönderir. Motorlu yangın perde sistemi, jeneratörler, ana dağıtım panoları ve trafoları içerisinde bulunduran elektrik odalarının önüne konularak bu ekipmanların yangından bir süre korunmasını sağlar.

Yangın alarm sistemi, yangın anında jetfanlara çalışması için sinyal gönderir. Jetfanlar, otoparklarda bulunur ve yangın esnasında otoparklarda oluşan dumanı panjur damperlere göndererek dumanın otopark dışına atılmasını sağlar.

Karbonmonoksit Dedektörü

Karbonmonoksit Dedektörü

Yangın alarm sistemi, yangın anında yangın asansörüne çalışması için sinyal gönderir. Yangın asansörünün kabloları, yangın anında 180 dakika dayanabilmesi için fe-180 özellikli seçilir. Bu sayede yangın asansörü, yangın esnasında bir süre çalışarak insanların binadan tahliye edilmesini sağlar.

Yangın alarm sistemi, yangın anında otopark ve blok çıkış kapılarına açılması için sinyal gönderir.  Otopark ve blok çıkış kapıları, yangın anında otomatik açılarak insanların panikle birikmesini engellemiş olurlar.

Yangın alarm sistemi, yangın anında led indikatörlere  için sinyal gönderir. Led indikatörler, yangın sinyalinin hangi duman dedektöründen geldiğini görsel uyarı vererek bildirir.

Tüm bu sistemlerin hangi sıra ve süre ile çalışacağı yangın alarm sisteminin ana bilgisayarı üzerinden programlanarak yapılır. Ayrıca bu programda sistemin kaç tane input ve outputu olduğu görülür.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!