Vaviyen Sorti Nedir?

Vaviyen (vavien) sorti, bir aydınlatma devresinin yan yana olmayan iki farklı anahtar ile kontrol edilebildiği sorti çeşididir.

Vaviyen Sorti Bağlantı Şeması

Vaviyen Sorti Bağlantı Şeması

İç tesisatta en çok otel odalarında kullanılır. Odaya giren kişi, giriş kapısının önündeki anahtardan ışığı yakar, daha sonra yatağa yattığında yatak başında bulunan anahtardan ışığı kapatır. Konutlarda ise yine aynı şekilde yatak odalarında kullanılır. Vaviyen sorti, ayrıca dubleks veya tripleks konutlarda merdiven aydınlatmasında kullanılır. Aydınlatma anahtarlarından biri alt katta merdiven başında, diğeri ise üst katta merdiven sonunda yer alır.

Merdiven Vaviyen Anahtarı

Merdiven Vaviyen Anahtarı

Vaviyen sortiye, çoğu kez vaviyen anahtar da denir. Aslında bu yanlış bir söyleniş çeşididir çünkü vaviyen olarak bahsedilen kısım anahtar değil anahtarın devresi yani sortisidir.

Vaviyen sorti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birim fiyatlarında 792.103 numaralı pozda yer alır. Poz tarifi şöyledir : Peşel, bergman veya PVC boru içerisinde linye hatlari en az 2,5 mm2 sorti hatları en az 1,5 mm2, IEC 60332 Part 3.1 Kat.C ve IEC 60754 normlarına uygun, faz ve nötr iletkenleri TS 6249’a göre renklendirilmiş plastik izoleli (HO7Z,O7Z1) cinsinden olmak üzere buat, klemens, anahtar, armatür, tespit takozu, her nevi malzeme temini, işyerine nakli ve işçilik dahil komple sıva üstü veya sıva altı aydınlatma sortisi yapılması (armatür hariç). Duvar kalınlıkları normalden fazla olduğu hallerde fiyat farkı ödenmez.(EN50086, IEC60754 standartlarına uygun , UL test sertifikalarına , VDE veya geçerli uluslararası sertifikalara ,CE onayına sahip halogenfree boru kullanılması halinde fiyat farkı ödenmeyecektir.)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!