UPS(Kesintisiz Güç Kaynağı) Hesabı Nasıl Yapılır?

UPS hesabı yapabilmek için öncelikle hangi cihazları UPS’e bağlayacağımıza karar vermemiz gerekir. Büyük güçlü cihazları seçmemiz UPS maliyetini önemli ölçüde artıracaktır.

Maliyet artıran başka bir unsur da elektrik kesintisinden sonra UPS’in kendisine bağlı olan cihazları besleme süresidir. Besleme süresi arttıkça da UPS maliyeti artacaktır.

UPS seçmeden önce UPS’e bağlanacak olan cihazların güçlerini W cinsinden(aktif güç) topluyoruz. Daha sonra çıkan toplam kW değerini 0,7 ‘ ye bölüyoruz. Çıkan sonuç VA(görünür güç) cinsinden güçtür. Bu değere göre UPS’imizin gücünü seçebiliriz. Bulduğumuz güç değerinde satılan UPS genelde bulamayız, bu yüzden bulduğumuz gücün üstünde bir değer seçmeliyiz. Bir diğer faktör UPS akü kapasitesinin doğru hesaplanmasıdır. Yanlış hesaplanırsa akü anında boşalabilir.

Aşağıda bir Ah(amper-saat) ve kVA(kilo volt-amper) hesaplama programı verilmiştir. UPS cihazlarının, bağlı olduğu yükü besleme eğrileri doğrusal değildir ve karakteristikleri markadan markaya göre değişir.  Bu yüzden programın bulduğu veriler sisteminizi istediğiniz süreden daha fazla süre besleyebilir.

 

UPS Hesabı

 

UPS(Kesintisiz Güç Kaynakları)’ lerin nasıl çalıştığını öğrenmek için tıklayınız . . .

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!