Transformatörler Nasıl Çalışır?

Trafo Nedir?

Elektrik enerjisinin en önemli özelliklerinden biri çok uzak mesafelere taşınabilmesidir. Güç=AkımXGerilim olduğu için gücü çok uzak mesafelere taşımak için iletken kesitini küçültmek gerekir. İletken kesitini küçültme ise gerilimi yükseltip akımı düşürerek yapılır.
Transformatörler yani trafolar burada ortaya çıkarak gücü ve frekansı değiştirmede alternatif akım veya alternatif gerilimi düşürüp yükseltirler.

Nasıl Çalışırlar?

Transformatörlere kısaca “trafo” denilmektedir. Üzerlerinde hareketli bir düzenek bulunmadığı için verimleri çok yüksektir(% 99’un üzerindedir). Trafolar, ince saclardan yapılmış bir demir gövde(nüve) üzerine primer ve sekonder olmak üzere iki adet sargı sarılarak oluşturulmuştur. Bu iki sargı birbirinden ve gövdeden yalıtılmıştır. Primer sargı trafoya gerilimin uygulandığı sargı, sekonder sargı ise alıcının veya yükün bağlandığı sargıdır.

Transformatörün Yapısı

Transformatörün Yapısı

 

Transformatörün primer sargılarına alternatif gerilim uygulandığında demir nüve üzerinde yönü ve şiddeti zamana göre değişen bir manyetik alan oluşur. Bu manyetik alan sekonder sargı iletkenlerini keserek sekonder sargıda bir elektromotor kuvvet oluşturur. Bu sayede indüksiyon yolu ile sekonder sargıda aynı frekanslı bir gerilim indüklenmiş olur.

Transformatörde oluşan akıların tamamı sekonder sargıları kesmez. Bu akılara kaçak akılar denir ve kaçak akılar kayıplara yol açarlar.

 

Trafolarda Dönüştürme Oranı

Trafolarda Dönüştürme Oranı

Trafolar üç fazlı veya tek fazlı olarak üretilirler. Üretilen her trafo üretildiği tesiste birtakım testlerden geçirilir. Bu test raporları rapor olarak trafoyu satın alan kişi veya firmaya verilir.

Aşağıdaki resimde trafo gücüne göre trafo bağlantılarında kullanılacak malzemelerin seçim tablosu verilmiştir(EMO ajandasından alınmıştır).

trafo

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!