Topraklama Neden Önemlidir?

topraklama

Elektrik enerjisinin geçtiği kısımların yakınlarında bulunan üzerinden akım geçme ihtimali olan veya olmayan her türlü metal aksamın toprak elektrotları vasıtası ile yeryüzündeki toprak ile irtibatlandırılmasına “topraklama” denir.

Yeryüzü mutlak sıfır volt olarak kabul edilir. Topraklamanın amacı elektrik enerjisi taşıyan sistemlerde bir hata meydana geldiğinde oluşacak dokunma geriliminin insan hayatı için tehlikeli seviyelere ulaşmasını önlemektir. Herhangi bir elektrik şebekesinde topraklama yapılmamışsa hem insan hayatı hem de bu şebekeye bağlı olan bütün cihazlar tehlikededir demektir.

3 farklı topraklama çeşidi vardır.

 

1)İŞLETME TOPRAKLAMASI

 

işletme topraklaması

işletme topraklaması

 

Elektrik tesislerinde aktif olan kısımlar ile şebekedeki nötr iletkeninin topraklanmasına “işletme topraklaması” denir. Örnek olarak bir transformatörün yıldız noktasının topraklanması. İşletme topraklaması ya doğrudan yapılır yada omik, endüktif veya kapasitif bir direnç üzerinden yapılır. Direnç üzerinden topraklama daha çok orta gerilim şebekelerde yapılır.

2)KORUMA TOPRAKLAMASI

 

t1

Koruma Topraklaması

 

Gerilim altında bulunmayan yani elektrik tesislerinde aktif olmayan metal akşamların topraklanmasına “koruma topraklaması “ denir. Örnek olarak çelik konstrüksiyon şeklindeki bir endüstriyel tesisin metal kısımlarının topraklanması.

 

3)FONKSİYONEL TOPRAKLAMA

Özel bir amaç için yapılan topraklamadır. Örnek olarak yıldırıma karşı yapılan topraklama, iletişim tesislerinin topraklaması gibi.

 

Aşağıda kullanılacak elektrot çeşidine göre topraklama hesap formülleri verilmiştir.

topraklama-formüller

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!