Sigortalar Nerelerde Kullanılır?

Sigortalar, bağlı bulunduğu devreyi kısa devrelere ve aşırı yüklere karşı korurlar. Devreye seri bağlanırlar. Devre akımı, sigorta karakteristiğinde bulunan değere  geldiğinde bağlı bulunduğu devreyi açarlar.

1)Anahtarlı Otomatik Sigortalar

Otomatik sigortaların diğer bir ismi de W otomatlardır. Üzerlerinde bir mandal bulunur ve devreyi açtığında bu mandal atar. Mandal kaldırıldığında sigorta tekrar akımı iletmeye devam eder. “B” ve “C” olmak üzere 2 farklı tipte üretilirler. “B” tip kısa devre anında devresini hemen açar ve aydınlatma devrelerinde kullanılır,  “C” tip ise devresini gecikmeli açar ve motor koruma devrelerinde kullanılır. Konut projelerinde, aydınlatma sortilerine “B” tip otomatik sigorta; priz sortilerine ise “C” tip otomatik sigorta kullanılır. Otomatik sigortalar, tek fazlı veya üç fazlı olarak 2, 4, 6, 10, 13, 16, 20, 25, 32, 40, 50 ve 63A akım değerlerinde üretilirler.

Otomatik Sigortaların İç Yapısı

Otomatik Sigortaların İç Yapısı

 

3 Fazlı Otomatik Sigorta

3 Fazlı Otomatik Sigorta

2)Bıçaklı Sigortalar

Bıçaklı sigortalar, 120kA’e kadar kısa devre akımını kesebilirler. Altlık ve buşon olmak üzere 2 parçadan oluşurlar. Elektrik arkını söndürmek için içlerinde kuvars kumu bulunur. Alternatif akımda 500V, doğru akımda ise 440V’a kadar kullanılabilirler.Anma akımları ise 630A’e kadar çıkabilir. 4 boy olarak üretilirler.

  • 00 boy, 25A-160A arasında akım taşıyabilir,
  • 0 boy, 25A-160A arasında akım taşıyabilir,
  • 1 boy, 50A-250A arasında akım taşıyabilir,
  • 2 boy, 80A-400A arasında akım taşıyabilir,
  • 3 boy, 250A-630A arasında akım taşıyabilir.
Sigorta Buşonu ve Altlığı

Sigorta Buşonu ve Altlığı

 

Bıçaklı Sigorta Buşonu

Bıçaklı Sigorta Buşonu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!