Scada Nedir?

İngilizcesi “Supervisory Control And Data Acquisition” olan , “SCADA” olarak anılan “Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama” sistemi geniş alana yayılmış tesislerde izleme ve kontrol amacıyla kullanılır. Scada, bağlı bulunduğu sistemi internet ile uzaktan yada taşınabilir tablet veya akıllı telefon ile uzaktan sürekli ve gerçek zamanlı olarak izleyip kontrol edebilir. Günümüzde endüstriyel tesislerin hemen hemen hepsi scada sistemi ile izlenmektedir. Hem sistemdeki enerji akışı hem de ham madde akışı izlenebilmektedir. Scada sistemi tesisin herhangi bir ünitesinde meydana gelen arızayı yani enerji veya ham madde akışının durmasını alarm olarak verebilmektedir. Ayrıca sistemden aldığı verileri kaydedip raporlayarak daha sonra görme imkanı vermektedir.

Bir Çimento Fabrikasındaki Scada Sistemi

Bir Çimento Fabrikasındaki Scada Sistemi

Scada sisteminde tesisteki her ünitenin içerisinde çalışan cihazlar grafiksel olarak ekranda gösterilir, durdurulabilir veya başlatılabilir. Scada, endüstriyel tesislerde kullanılmasının yanı sıra doğalgaz ve elektrik enerji akışının izlenmesi için de kullanılır.

Bir scada sistemi 4 ana bölümden oluşur:

  1. Kontrol edilen ve izlenen cihazlar( giriş-çıkış elemanları)
  2. Ana bilgisayara yüklenmiş scada yazılımı
  3. Cihazları yani çıkış birimlerini kontrol eden mikrodenetleyiciler
  4. Ağ elemanları

Günümüzde en çok kullanılan scada yazılımları aşağıda verilmiştir:

WinCC, Citect, WinTR, Teos, ICONICS, iFIX, InduSoft, Intouch, Entivity Studio, Entivity Live, Entivity VLC, Trace Mode, Wizcon

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!