Şarj Edilebilir Pillerin Özellikleri Nelerdir?

Elektronik teknolojisinin gelişmesiyle şarj edilebilir piller cep telefonlarından elektrikli taşıtlara kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Şarj edilebilir pillerin şarj edilemeyen pillerden farkı içerisindeki kimyasal reaksiyonların tersinir olmasıdır. Şarj edilebilir pillere “sekonder, ikincil, rechargable” piller de denmektedir. Etiketlerinde ” rechargable” ibaresi yer alır. Genelde taşınabilir elektrikli cihazlarda kullanılırlar. Şarj edilebilir pillerin diğer pillere göre avantajları şunlardır:

  • Uzun vadede normal pillere göre daha ekonomiktirler.
  • Daha az pil kullanılarak atmosfere daha düşük karbon salınımına sebep olurlar.
  • Yine tüketicilerin daha az pil kullanmasıyla çevrede daha az kurşun, mangan, civa, çinko, kadmiyum kirliliğine neden olurlar.
Lityum İyon Piller

Lityum İyon Piller

Şarj edilebilir pillerin şarj edilebilme sayısı 500 ile 1500 arasındadır. Ancak her şarj esnasında piller enerji depolama kapasitelerini bir miktar kaybederler. Bu oran başlangıca göre %50-60’a düştüğünde pil ömrünü tamamlamış olur.

01/01/2005 tarihinde yürürlüğe giren Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği (APAK)’ne göre şarj edilebilir piller içerisinde kendi ağırlığına göre milyonda beş’den fazla oranda civa bulundurulmaması gerekmektedir.

Şarj edilebilir piller üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre lityum iyon piller en yüksek enerji yoğunluğuna, toksik olmama ve en düşük karbon salınım özelliğine sahiptir. Bu yüzden günümüzde cep telefonları, küçük ev aletleri, dizüstü bilgisayarlar, elektrikli taşıtlarda lityum iyon pilleri kullanmaktadır. İleride elektrikli taşıtların üretiminin artmasıyla bu pillerin önemi daha da artacaktır. Dünyada ilk lityum iyon pil 1991 yılında Sony firması tarafından üretilmiştir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!