Rüzgar Enerjisi İle Elektrik Üretimi

Yeryüzündeki  farklı yüzey şekilleri ve güneşin yeryüzünün farklı noktalarını farklı açılarla ısıtması rüzgarları oluşturmaktadır. Rüzgar, basıncı yüksek yerden basıncı alçak yere doğru eser. Bu hareket enerjisine “rüzgar enerjisi” denir. Rüzgarların oluşturduğu güç, rüzgar hızının küpüyle doğru orantılıdır. Ülkemizde Ege, Marmara ve Doğu Akdeniz bölgeleri yüksek rüzgar potansiyeline sahiptir. Dünyada rüzgar türbini ile elektrik üretimi ilk kez 1891 yılında Danimarka’da gerçekleştirilmiştir.  Türkiye’de ilk defa rüzgar türbini ile elektrik üretimi 1998 yılında başlamıştır.

as

Rüzgar türbinleri, rüzgarın kinetik enerjisini dönme hareketi yapan pervane ile mekanik enerjiye çevirir. Daha sonra bu mekanik enerji, rüzgar türbininin tepesinde bulunan jeneratör ile elektrik enerjisine çevrilir. Bir rüzgar türbini pervane, dişli kutusu, kule, jeneratör ve elektrik elemanlarından oluşur. Ayrıca artan rüzgar hızlarına karşı türbinlerin frenleri vardır.

Rüzgar Türbinlerinin İç Yapısı

Rüzgar Türbinlerinin İç Yapısı

Rüzgar enerji santralleri kısaca “RES” olarak anılırlar. Bir bölgede rüzgar türbini yapabilmek için o bölgedeki sürekli rüzgar hızının en az 3m/s olması gerekmektedir. Bunun için de bölgede 1-2 yıllık ölçümler yapılmalıdır. Rüzgar türbinleri karada kurulabileceği gibi su içinde de kurulabilir.

Horns-Rev, Danimarka

Horns-Rev, Danimarka

Türkiye’de bugün itibari ile rüzgar elektrik santrallerinin kurulu gücü 3,55MW’ dır. Toplam potansiyel ise 48MW olarak hesaplanmıştır. Bu değer de toplam kurulu gücün % 5′ ine denk gelmektedir. Dünyada rüzgar türbini üreten en büyük 10 firma şöyledir : Vestas (Danimarka), GE Wind (ABD), Gamesa (İspanya), Enercon (Almanya),Suzlon (Hindistan), Siemens (Danimarka), Sinovel(Çin), Acciona,(İspanya), Goldwind (Çin), ve Nordex (Almanya)’dır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!