Priz Sortisi Nedir?

priz sortisi

Priz sortisi, her konutta kullanılması zorunlu olan bir sorti çeşididir. Kullanım amacı elektriksel cihazların beslenmesidir. Daire panolarının priz linyeleri beslemelerinde  genellikle “C” tip anahtarlı otomatik sigorta kullanılır. Konutlarda elektrik tesisatı yapılırken mutfak için en az 4 adet, ebeveyn yatak odası ve salon gibi büyük mahallerde en az 2 adet, eğer çamaşır makinesi banyo içerisinde ise banyo için en az 2 adet,diğer odalar ve tuvalet için ise en az 1 adet priz kullanılmalıdır. Yan yana olan prizlerde birinden diğerine atlama yapılır.

Konutlarda mümkünse bütün prizlerin topraklı yani güvenlik hatlı yapılmasında fayda vardır. Dairenin topraklama hattında problem varsa priz üzerinden geçici olarak sıfırlama yapılır. Ancak sıfırlama geçici bir durumdur, mümkün olan en kısa sürede topraklama hattı düzeltilmelidir. Aksi halde şebekede meydana gelecek bir nötr kopmasında daire içerisindeki elektrikli cihazların metal aksamlarından faz gelir ve insanlar için tehlike oluşturur.

Topraklı yani Güvenlik Hatlı Priz  Sortisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birim fiyatlarında 735.102 numaralı pozda yer alır. Poz tarifi şöyledir: Peşel, bergman veya PVC boru içerisinde linye ve sorti hatları en az 2,5 mm2 kesitte faz, nötr ve güvenlik hatlı prizde faz, nötr ve güvenlik iletkenleri TS – 6429’a göre renklendirilmiş plastik izoleli cinsinden olmak üzere buat, klamens, priz, her nevi malzeme temini, işyerine nakil ve işçilik dahil, komple priz sortisi yapılması. Ölçü: Linye hattı 35 mt.den fazla olunca besleme hattı olarak birim fiyat No. 727-000’den ödeme yapılır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!