Pil ve Bataryaların Ömrü Nelere Bağlıdır?

Bütün pillerin zamanla kullanıldıkça  iç dirençleri yükselir. İç dirençler başlangıca oranla 1,5-2 katına çıkarsa pil ömrünü tamamlamış olur. Pillerin ömrünü kısaltan en önemli etken sıcaklıktır. Sıcaklığın 10 derece artması pilin enerji verme süresini yarıya indirebilmektedir, bunun da sebebi sıcaklık arttıkça pil içerisindeki kimyasal reaksiyonların hızlanmasıdır. Bu yüzden bataryaları aşırı sıcak ortamlarda kullanmamaya dikkat etmek gerekir. Bir süre kullanılmayacak olan bataryaları buzdolabında saklamak ömrünü uzatacaktır.

Dizüstü bilgisayar kullanan birçok insan bataryasının zarar görmemesi için bilgisayarını bataryasını çıkararak kullanır ancak bu durum bataryanın ömrünü azaltır. Bunun için bataryanın aktif kullanılması gerekir. Bilgisayarı zorlayan oyun, dvd izleme gibi uygulamalarda bilgisayarı şebekeye bağlamak batarya ömrünü uzatacaktır, yani bataryayı hızlı bir şekilde boşaltmak batarya ömrünü azaltır.

Günümüzde şarj cihazlarının hemen hemen hepsi şarj tamamlandığında durumu anlayıp bataryanın enerjisini keserler. Üretici tarafından tavsiye edilen şarj cihazları kullanıldığı sürece telefonlarımızı akşam yatarken şarja takıp sabah şarjdan çıkarmakta bir sıkıntı yoktur. Çin malı satan işportacılardan alınan şarj cihazları bataryaları zorlayarak veya kısa devre yaparak yangınlara ve aşırı ısınmalara neden olabilmekte, batarya ömrünü kısaltmaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!