Paralel Sorti Nedir?

Paralel sorti, elektrik iç tesisatında bulunan bir aydınlatma sorti çeşididir. Normal sorti, vavien sorti veya komütatör sortinin bulunmadığı yerde paralel sorti olmaz. Bir paralel aydınlatma sortisinin olması için önce tesisatta ana sortinin olması gerekir. Ana sorti genelde normal sortidir. Bazı durumlarda komütatör sorti de olabilir.

Şekil - Paralel Sorti

Şekil – Paralel Sorti

Paralel sortiyi üstteki şekli göz önüne alarak anlatalım. Şekildeki tekli anahtardan sonraki ilk armatürün beslemesi  anahtardan gelen ana hattır(3×1,5mm²kesitte). Bu yüzden bu armatür “normal sorti” içerisine dahildir. Diğer 2 armatür ise ilk armatür yandığında yanar. İlk armatürden paralel olarak beslenmişlerdir(3×1,5mm²kesitte). Bu ilk armatürden sonraki 2 armatür ise paralel sorti olarak isimlendirilir. Yani şekilde 1 adet normal sorti ve 2 adet paralel sorti vardır.

Başka bir örnek daha verecek olursak, elimizde bir ikili anahtar ve 10 adet armatür olsun. İkili anahtarın bir anahtarı 1 lamba, diğer anahtarı ise 9 lamba yaksın. Burada ikili anahtar ve 2 lamba 1 adet komütatör sortiyi, diğer 8 armatür ise 8 adet paralel sortiyi oluşturur.

Paralel sorti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birim fiyatları içerisinde 734.104 poz numarası ile yer alır. Poz tanımı şöyledir :

Peşel, bergman veya PVC boru içerisinde linye hatları en az 2,5 mm2 sorti hatları en az 1,5 mm2 faz ve nötr iletkenleri TS 6429’a göre renklendirilmiş plastik izoleli cinsinden olmak üzere buat, klemens, anahtar, armatür, tespit takozu, her nevi malzeme temini, işyerine nakli ve işçilik dahil komple sıva üstü veya sıva altı aydınlatma sortisi yapılması (armatür hariç). Duvar kalınlıkları normalden fazla olduğu hallerde fiyat farkı ödenmez.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!