Parafudr Neden Kullanılır?

Parafudrlar alçak,orta ve yüksek gerilim şebekelerinde kullanılan yıldırım düşmesi, şebekede oluşan bir arıza veya başka bir nedenden kaynaklanan aşırı gerilim yükselmelerine karşı bağlı olduğu devreyi koruyan koruma elemanlarıdır.

Parafudur içerisinde bir direnç ve ark söndürme elemanı bulunur. Parafudr üzerindeki gerilim yüksek seviyelere çıktığında içindeki direncin değeri küçülür ve bu tehlikeli gerilimi toprağa aktarır. Parafudrlar, bağlı bulunduğu devrenin akım ve gerilimine göre seçilirler.

Orta Gerilim Parafudru

Orta Gerilim Parafudru

Dağıtım şebekesinde trafo direklerindeki orta gerilim iletkenlerine parafudr bağlanır. Faz iletkenlerine bağlanan parafudr, topraklama şeridi veya iletkeniyle topraklama kazığına irtibatlandırılır. Yani parafudrların kullanıldığı yerlerde parafudr için topraklama kazığı çakılır.

Enerji nakil hatlarında(ENH) hat başı ve hat sonuna parafudr konulur.

Yüksek Gerilim Parafudru

Yüksek Gerilim Parafudru

 

Modüler hücreler ile bölünerek birkaç çıkış verilen orta gerilim hatlarda her çıkışa parafudr konur ancak giriş hattına konmaz. Giriş hattına parafudr konursa herhangi bir aşırı gerilim oluşması halinde bundan bu hattın bütün çıkışları etkilenir. Bu yüzden birkaç çıkış verilerek bölünmüş orta gerilim hatlarda sadece çıkışlara parafudr konularak herhangi bir arıza halinde sadece o çıkışın etkilenmesi, diğer çıkışların ise enerji iletimine devam etmesi amaçlanır.

Parafudrlar alçak gerilim panolarında sıkça kullanılır.

Alçak Gerilim Parafudru

Alçak Gerilim Parafudru

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!