Normal Sorti Nedir?

normal sorti

Normal sorti, elektrik iç tesisatında sıklıkla kullanılan bir aydınlatma sorti çeşididir. Normal bir aydınlatma anahtarı ile bir armatürden oluşur. Normal konutlarda yatak odaları, koridor, mutfak ve balkonda kullanılırken; lüks konutlarda balkon ve çok küçük hacimli yerlerde kullanılır. En basit aydınlatma sortisidir. Güvenlik hatlı aydınlatma sortilerinde, normal sortiye ek olarak toprak hattı bulunur.

Bir koridorda 5 adet armatür olsun. Tek bir anahtar ile bu armatürlerin hepsi yansın. Yanan ilk armatüre kadar olan kısım normal sorti, yanan diğer armatürler ise paralel sortidir. Yani koridorda 1 normal sorti, 4 paralel sorti vardır.

Normal Sorti Devresi

Normal Sorti Devresi

Normal sorti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birim fiyatlarında 734.101 numaralı pozda yer alır. Poz tarifi şöyledir: “Peşel, bergman veya PVC boru içerisinde linye hatları en az 2,5 mm2 sorti hatları en az 1,5 mm2 faz ve nötr iletkenleri TS 6429’a göre renklendirilmiş plastik izoleli cinsinden olmak üzere buat, klemens, anahtar, armatür, tespit takozu, her nevi malzeme temini, işyerine nakli ve işçilik dahil komple sıva üstü veya sıva altı aydınlatma sortisi yapılması (armatür hariç). Duvar kalınlıkları normalden fazla olduğu hallerde fiyat farkı ödenmez.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!