N2XH Kabloların Özellikleri Nelerdir?

n2xh kablo

N2XH kablolar, yangın esnasında çok düşük zehirleyici duman yaydığı için  endüstriyel tesisler, oteller, hastaneler, alışveriş merkezleri, havaalanları, metro hatları, sinema ve tiyatro salonları gibi insan yoğunluğunun yüksek olduğu iç mekanlarda ve ıslak, nemli dış ortam şartlarında kullanılırlar.

N2XH kabloların, en dış katmanında halojen içermeyen özel sentetik dış kılıf bulunur(4). Yangın esnasında ilk olarak bu kılıf yanmaya başlar. Sonraki iç katmanda yine halojen içermeyen özel dolgu malzemesi bulunur(3). Bir sonraki  katmanda artık kablo damarlarına sıra gelir. Kablo damarlarının dış kısmında XLPE(çapraz bağlı polietilen) izole, iç kısmında ise bir veya çok telli bakır iletken bulunur(2 ve 1).

N2XH Kablonun Katmanları

N2XH Kablonun Katmanları

Bazı N2XH kabloların Fe-180 özelliği vardır. Fe-180 özelliği, kablonun TS/IEC 60331 ; VDE 0472-814; BS 6387 C standartlarına göre 180 dakika boyunca akım taşıyabileceğini gösterir. Ancak bu özellik her N2XH kabloda yoktur.

N2XH Fe-180 kablolar özellikle, yangın tesisatı ile ilgili sistemlerin beslemesinde kullanılır. Örnek olarak yangın anında çalışan ve dumanı tahliye eden jetfan motor beslemelerinde, yangın jeneratörü beslemesinde, yangın anında harekete geçen ve patlayan fıskiyelere su basan yangın pompaları beslemelerinde, acil anons seslendirme sistemi cihazlarının beslemesinde, damper havalandırma motoru beslemelerinde, yangın esnasında yangın merdivenlerinde yüksek basınç oluşturarak insanlara temiz hava sağlayan merdiven basınçlandırma motoru beslemelerinde, insanların binayı boşaltmasını sağlayan yangın asansörü beslemelerinde,  yangın perdesi motorunun beslemesinde gibi gibi . . .

N2XH kablolar aşağıda belirtilen standartlara uymak zorundadır.

1- İzolasyon testi / Standardı IEC 60331 ve  VDE 0472-814

2- Aleve dayanıklılık testi / Standardı IEC 60332-3 ve TS/DIN EN 50266-2-4

3- Halojen içermeme testi / Standardı IEC60754-1/2 ve  TS/DIN EN 50267-2

4-Düşük duman yoğunluğu testi / Standardı IEC 61034-2 & TS/DIN EN 61034-2

Özet olarak N2XH kablolar, düşük duman yoğunlukludurlar, kısa sürede nefes almayı engelleyecek kadar  duman  çıkarmazlar. Aleve dayanıklıdırlar ancak bu dayanıklıdırlar sözü yanmazlar demek değildir, sadece bir süre dayanırlar. Dolgu malzemeleri ve kılıfları halojen içermezler, bu sayede zehirleyici gazlar çıkarmazlar.

N2XH Kabloların Akım Taşıma Kapasitelerine ulaşmak için tıklayınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!