Motorlu Panjurlar Nasıl Çalışır?

motorlu panjurlar

Bu yazımızda lüks konutlarda sıklıkla kullanılan motorlu panjurlar ve bunların elektrik tesisatından bahsedeceğiz. Motorlu panjurlar, elektrik motoru bir  anahtar veya uzaktan kumanda ile kontrol edilen hareketli perde sistemleridir.

Anahtarlı motorlu panjurlarda, anahtarlar çift yönlüdür. Bir yön panjuru aşağıya indirir, diğer yön ise yukarıya çıkarır. Manuel olarak anahtar ile kontrol mekanizması iki türlüdür. Birincisinde anahtara basınca panjur hareket eder, anahtarı bırakınca panjur durur. Bu şekilde çalışan anahtar normal panjur anahtarıdır. İkincisinde anahtara bir kere basılır, anahtar bırakılınca panjur hareket etmeye devam eder ve bu hareket panjur switchinin dur komutu göndermesine kadar devam eder. Bu şekilde çalışan anahtarlar çift yönlü light anahtarlardır.

motorlu panjur

Bahsettiğimiz üzere motorlu panjurlarda bir switch bulunur. Bu switch, panjur açılırken veya kapanırken  perdenin sonuna gelindiğini bildirir, motora durma komutu gönderir.

Yan yana bulunan motorlu panjurlar, panjur adedine ve panjurların panodan uzaklığına göre ortak bir noktaya kadar 3×2,5 mm2 veya 3×2,5mm2 kesitte beslenirler. Bu ortak noktaya bütün panjurların anahtarları konur. Anahtarlar ile panjur motorları üzerinde motorun 3 damarlı özel kablosu bulunur. Bu kablolardan birisi nötr, diğerleri 2 yönde kumanda için 2 devre fazdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Caner dedi ki:

    Siteniz sizinde belirttiğiniz gibi konular kısa anlatılmış ve bu bilgi arama konusunda gerçekten önemli bi kriter. bu arada size önerim proje çizimleri ile ilgili de paylaşımlarda bulunmanızdır…
    Yayın Hayatınızda Başarılar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!