Mesken (Ev) Elektrik Tarifeleri Nelerdir ?

elektrik tarife sayaç fatura

Akıllı Elektrik Sayacı

Evinde analog sayaç bulunan, gece elektrik harcamak çok daha ucuzmuş diye gecenin saat 11’inde çamaşır makinesi çalıştıran insanları görmüşüzdür.  Evet, gece elektrik harcamak daha ucuzdur ancak bu durumun ön koşulları vardır, bu koşullar sağlanmazsa elektrik faturasında bir değişiklik göremeyiz. Bunun için birinci koşul elektrik saatinin akıllı elektronik sayaç olmasıdır. Elektrik enerjisinin faturalandırılmasında 2 tarife vardır. Birinci tarife “tek zamanlı tarife”, ikinci tarife ise “üç zamanlı tarife”dir. Sayacı okumaya gelen görevli, abone hangi tarifedeyse onu okur. İkinci koşul ise tarifenin seçilerek elektrik dağıtım şirketine bildirilerek onaylattırılmasıdır.

Tek zamanlı elektrik tarifesi, elektrik abonelerinin çoğunluğunun kullandığı elektrik tarifesidir. Bu tarifede standart bir elektrik birim fiyatı vardır. Tüketilen enerji, herhangi bir zaman dilimine bakılmaksızın bu elektrik birim fiyatı ile faturalandırılır. Yani enerjinin gündüz veya gece tüketilmesinin farkı yoktur, fiyatı sabittir.

Üç zamanlı elektrik tarifesinde üç farklı zaman dilimi bulunur. 06.00-17.00 saatleri arası( T1 olarak belirtilir) “gündüz zamanı” , 17.00-22.00  saatleri arası(T2 koduyla belirtilir) “puant zamanı”, 22-00-06.00 saatleri arası( T3 koduyla belirtilir) “gece zamanı” dır. “Puant”ın anlamı, bu zaman diliminin ülkedeki elektrik tüketiminin yani elektrik talebinin en fazla olduğu zaman olmasıdır. Bu yüzden puant zamanı en pahalı zaman dilimidir. Gece zamanı, elektriğe en ucuz bedel ödenen zamandır. Bu yüzden gece geç saatlerde çamaşır, bulaşık makinesi, elektrik süpürgesi gibi gürültü yapan cihazların çalıştırıldığına şahit oluruz.

Elektrikli ısıtıcılar, yüksek güç çekerek faturayı önemli ölçüde arttırırlar.

Elektrikli ısıtıcılar, yüksek güç çekerek faturayı önemli ölçüde arttırırlar.

Bu tarifeler ile yüksek güç çeken cihazları gece çalıştırarak elektrik faturasından  tasarruf etmek mümkündür. Ancak gündüz veya puant zaman dilimlerinde bu cihazlar çalıştırılırsa bu sefer de elektrik faturası önemli ölçüde artacaktır. Eğer yüksek güç çeken cihazlar( elektrik süpürgesi, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kettle, elektrikli ısıtıcı,tost makinesi, kahve makinesi, fırın, ütü) sürekli gece çalıştırılacaksa 3 zamanlı tarifeye geçmek mantıklıdır. Ancak günün her saati çalıştırılacaksa tek zamanlı elektrik tarifesini kullanmak daha mantıklıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!