Lazer Işını ve Kullanım Alanları

Tarihte ilk lazer ışını 1960 yılında California’da Theodore Maiman(1927-2007) tarafından oluşturulmuştur. Lazerin açılımı “Light Amplification Stimulated Emission Radiation” yani “Uyarılmış Işıma ile Kuvvetlendirilmiş Işık” demektir. Özel bir düzenek yardımıyla ışığın uyarılması ve yoğunlaştırılması ile meydana gelir.

Lazer Düzeneği

Lazer Düzeneği

 

Hepimiz çevremizde çeşitli renklerde lazer ışını görürüz ancak renkli olmayan ve algılayamayacağımız lazer ışınları da vardır, örnek olarak fotoğraf makineleri ve telefonlarda kullanılan lazerler mesafe ölçerek makinanın otomatik odaklama yapmasını sağlar.Normal ışık her yöne yayılırken lazer ışını tek yöne yayılır.  Lazer ışığının rengi, ışığı üretmek için kullanılan ortamın fiziksel ve optik özelliklerine bağlıdır. Theodore Maiman tarafından oluşturulan ilk lazer yakut lazeridir.

Atom lazerleri, iyon lazerleri, metal buharı lazerleri, boya lazerleri, X ışını lazerleri, serbest elektron lazerleri, fiber lazerleri, diyot lazerleri, yakut lazeri, safir lazeri gibi bir çok lazer türü mevcuttur. Günümüzde lazer güçleri 1W’dan 1MW’a kadar çıkabilmektedir. Günümüzde lazerler, cd ve dvd okuyucularında, dijital ölçme aletlerinde, cep telefonları ve fotoğraf makinelerinde, savunma sanayisinde,uzay teknolojilerinde, oyuncak ve eğlence sektöründe, endüstride delme, kesme ve kaynak işlerinde, sağlık ve kişisel bakım sektöründe kullanılmaktadır. Lazerler sayesinde nanometre(nm) mertebesinde malzemeler kolayca işlenebilmektedir.

Lazerli Kesim

Lazerli Kesim

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!