Kompanzasyon Nedir, Ne İşe Yarar?

Kompanzasyon Nedir

Kompanzasyon, elektrik enerjisinin kararlılığını arttırarak güvenilirlik sağlar.

Günümüzde elektrik şebekelerinde abone gücü sürekli artış göstermektedir. Bunun sonucunda reaktif yükler de zamanla artmakta ve arttıkça da şebekenin güç katsayısını düşürmektedir.

Kompanzasyondaki mantık, cihazların çektiği reaktif enerjinin tüketiciye en yakın noktada oluşturulmasıdır.

Böylece şebeke gereksiz yere meşgul edilmeyecek ve kapasitesi artacak, gerilim düşümü ve şebekedeki kayıplar azalacak, ayrıca reaktif enerji için bir bedel ödenmeyecektir.

Reaktif akım sadece motorlarda manyetik alan oluşturmaya yarayan bir akımdır. İş yapmaz, gereksiz yere şebekeyi meşgul eder, sürekli olarak şebekeye girer ve çıkar.  Bunun sonucunda kablo kesiti büyük seçilir, kesici kapasitesi büyük seçilir. İşte bu durumları önlemek ve şebekeyi daha verimli kullanmak için kompanzasyona  gerek vardır. Kompanzasyon, şebekenin hem alçak gerilim tarafında hem de orta gerilim tarafında yapılabilir. Tedaş, trafo gücü ne olursa olsun  nominal gücün %5-%10’u arası sabit bir kondansatör gücü ile kompanzasyon yapılmasını tavsiye eder.

kompanzasyon nedir

Kompanzasyon İçin Kullanılan Kondansatör Grubu

Asenkron ve senkron motorlar,  bobinler, transformatörler, endiksiyon fırınları, balastlar, doğrultucular reaktif güç tüketirler.

Özetle, güç katsayısını 1’e yaklaştırarak şebekeyi gereksiz yere meşgul etmemek, gerilim düşümü ve hat kayıplarını azaltmak ve yatırım maliyetlerini düşürmek için kompanzasyona ihtiyaç vardır.

17 Şubat 2000 tarih ve 23967 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kompanzayon Tebliği’ne göre gücü 50 kVA ve üzeri olan elektrik tesislerinde kompanzasyon zorunluluğu vardır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!