Kesintisiz Güç Kaynaklarının Yapısı

Kesintisiz Güç Kaynakları

Günümüzde elektronik teknolojisinin gelişmesiyle birlikte elektrik enerjisinin devamlılığının önemi artmıştır. Aynı zamanda oluşan ani voltaj dalgalanmaları elektronik ve hassaz cihazlara zarar vermektedir. Kesintisiz güç kaynakları, sistemi sürekli enerji altında tutarak enerji kesilmesini önlemekte ve şebeke gerilimindeki ani dalgalanmalara karşı gerilimi regüle etmektedir.

Kesintisiz güç kaynakları, şebekeden aldıkları enerjiyi gerilimini düşürerek doğru gerilime dönüştürüp akülere gönderirler. Akülerden çıkan enerji, evirici yardımıyla alternatif gerilime dönüştürülüp trafo ile yükseltilir ve regülatör üzerinden yüke aktarılır.

Kesintisiz Güç Kaynaklarının Yapısı

Kesintisiz Güç Kaynaklarının Yapısı

 

Ayrıca UPS üzerinde manuel ve otomatik olmak üzere iki tip by-pass vardır. UPS bir problem algıladığında otomatik by-pass ile devreden çıkarak yükü direk olarak şebekeye bağlar. Aynı zamanda by-pass şalteri ile manuel olarak UPS’i devreden çıkarmak mümkündür.

Kesintisiz güç kaynakları, tek fazda 50kVA’ya; üç fazda ise 4000kVA’ya kadar üretilmektedirler.

UPS ’ler alınırken elektrik enerjisi şebekeden gelene kadar veya jeneratör devreye girene kadar kısa süreli besleme yapmalarına göre seçilirler. UPS ’ler bağlı bulundukları yükü veya sistemi güç kesintisine, hızlı gerilim dalgalanmalarına, kısa ve uzun süreli gerilim düşmelerine, aşırı gerilimlere, frekans dalgalanmalarına ve harmoniklere karşı korurlar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!