Kapalı Devre TV Sistemleri Nasıl Çalışır?

Kapalı devre güvenlik sistemleri, diğer bir ismiyle CCTV(Closed Circuit Television) sistemleri kameralar, konnektörler, monitörler, kayıt cihazı, switch ve bunlar arasında bağlantıları sağlayan kablolardan oluşan, güvenlik amacıyla kullanılan izleme sistemleridir. Günümüzde alışveriş merkezleri, bankalar, hastaneler, yeni yapılan otoparklı konutların, iş yerlerinin artmasıyla CCTV güvenlik sistemi kullanımı da zamanla artmaktadır.

Analog kameralar TVL değerleriyle ifade edilirken digital kameralar(IP kameralar) MP değeriyle ifade edilir. Analog kameralar yerlerini digital IP kameralara bırakmaya başlamıştır. IP kameralar uzaktan izlemeye imkan vermektedir. Eğer IP kameranın wireless özelliği olmasa bile istenirse wireless router ile bu özellik kazandırılabilmektedir. IP kameralar, analog kameralara göre çok daha yüksek çözünürlük vermektedir. Piyasadaki yüksek çözünürlüklü analog kameralar 0,4MP(4CIF) çözünürlük verirken ip kameralar 5MP(Full HD) çözünürlük verebilmektedir. Analog kameralar enerjilerini network kablosuna ek olarak enerji kablosundan alırken ip kameralar poe özelliği ile besleme kablosuna gerek duyulmadan network kablosundan enerjilerini alırlar. IP kameralar, analog kameraların verdiği ortam ışığının değişmesiyle oluşan görüntü bozulmaları oluşturmazlar. IP kameralara yazılım desteği sayesinde plaka tanıma, yüz tanıma özellikleri kazandırılabilmektedir. Eğer kameradan sesin alınması da istenirse analog kameralarda ek bir kablo çekilmesi gerekirken ip kameralarda ek bir kabloya gerek kalmadan network kablosundan ses iletilebilmektedir.

c1

Aşağıda analog kameralarda kullanılan çözünürlük değerleri ve bunlara karşılık gelen piksel değerleri verilmiştir:

D1      = 720 x 576 piksel(0,4Mp)
4CIF = 704 x576 piksel(0,4Mp)
2CIF = 704 x 288 piksel
CIF    = 352 x 288 piksel
QCIF = 176 x 120 piksel

 

IP kameralardaki çözünürlük değerleri:

0,3Mpiksel = 640×480 piksel

0,8Mpiksel =1024×768 piksel

1 Mpiksel (HD çözünürlük) = 1280 x 720 piksel

1,2Mpiksel =1280×960 piksel

1,3Mpiksel =1280×1024 piksel

1,9Mpiksel =1600×1200 piksel

2,2 Mpiksel (FullHD çözünürlük) =  1920 x 1080 piksel

3Mpiksel =2016×1512 piksel

5Mpiksel =2592×1944 piksel

Bullet Kamera

Bullet Kamera

Kameralar fiziksel yapılarına göre isimlendirilirler. Bullet kamera, dome kamera, ex-proof kamera . . . Bullet kameralar dış ortamlarda, bullet kameralar ise genelde iç ortamlarda kullanılırlar. Fabrika gibi patlayıcı ve yanıcı ortamlarda ise üstünde metal zırhı bulunan ex-proof kameralar kullanılır.

CCTV sistemlerinde kameralar aldıkları görüntüyü switch üzerinden bilgisayarlara, modeme ve video kayıt cihazına gönderirler. Günümüzde içerisinde entegre switch bulunan video kaydetme cihazları kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede hem maliyet hem de sistem kabini içerisinde tasarruf sağlanır. Network kabloları olarak anılan cat5 veya cat6 kablolarında 100m de sinyal zayıflamaları oluşmaktadır. Eğer sistemin kurulacağı yer ile kamera arasında 100m’den fazla mesafe varsa kameranın bulunduğu yere kadar fiber kablo çekilir ve bu fiber switch’e bağlanır, switch ile kamera arasına normal kablo çekilir. Sisteme kaç kamera konulacaksa bu sayıda switch ve dvr(video kaydedici) kanal sayısı seçilir.

CCTV Network Yapısı

CCTV Network Yapısı

Günümüzdeki yüksek kalite video kayıt formatı H.264’dür. Ülkemizde kullanılan kodlama sistemi ise PAL’dır. En önemli konulardan birisi de seçilecek harddisk kapasitesinin ne olduğudur. Harddisk kapasitesi kamera sayısına, kaç gün kayıt yapılacağına, kamera çözünürlüğüne göre değişir. İnternette harddisk hesaplaması yapan bir çok site bulunmaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!