Kaçak Akım Rölesi Ne İşe Yarar?

Bağlı bulunduğu hatta, giden akım ile dönen akımı karşılaştırarak kaçak akımı tespit eden ve tespit ettiği anda devresini açan anahtarlama elemanıdır.

Yani kaçak akım rölesi, faz ve nötr arasındaki fark referans değere ulaştığında devreyi açar.

 

kaçak akım rölesi2

Kaçak Akım Rölesinin İç Yapısı

 

Kaçak akım şalterleri şebekede oluşan gerilim yükselmesi ve gerilim düşmesini algılamazlar yani şebeke geriliminden etkilenmezler.

İnsan hayatını korumak için 30mA, yangından korunmak için ise 300mA anma kaçak akım değerine sahip kaçak akım röleleri kullanılır. Kaçak akım koruma rölesinin insan hayatını korumadaki rolü büyüktür.

Sıfırlama yapılan tesisatta toprağa bir miktar akım akacağı için kaçak akım koruma rölesi devresini açacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. turgay yapmuroğlu dedi ki:

    merhaba açıklamanız çok iyi oldu bu konuda bilgi sahibi oldum. peki bu kaçak akım roleleri mevcut elektrik baglantılarına monte edilebiliyormu ? Örneğin ben evime sonradan bunu nasıl taktırabilirim maliyetli bir şey midir ?

    • admin dedi ki:

      Kaçak akım rölesini güvenliğiniz için evde kullanmalısınız. Evinizin için 40A , 30mA değerlerini sağlayan güvenilir marka bir kaçak akım rölesini bir elektrik teknisyenine taktırmalısınız. Fiyatı 40TL civarındadır. Mesela bir arkadaşımın çocuğu prize annesinin örgü ördüğü şişi soktu ve çarpıldı. Kaçak akım rölesi attı ve çocuğu kurtardı. Önemi bu kadar büyük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!