İşportada Satılan Elektrik Cihazlarındaki Tehlikeler Nelerdir?

Elektrik enerjisi, geldiği bölgede kendisine olan ihtiyacı hızlı bir şekilde artırır. Bunun da sebebi evlerimizde ve endüstride kullanılan elektrikli cihaz çeşitliliği miktarının zamanla artmasıdır. Bu yazımızda işportacılarda satılan birkaç aygıttan bahsedeceğiz.

Günümüzde en çok kullanılan elektronik cihaz cep telefonlarıdır. Bunun da sebebi hemen hemen her yetişkin bireyde en az bir adet cep telefonu bulunmaktadır. Şarj edilme sayısı cinsinden ömürleri bulunan cep telefonu bataryaları zamanla ömürlerini tamamlarlar. Hepimiz haberlerde en az bir kere cep telefonu bataryasının patladığı haberlerini görmüşüzdür. Orijinal cep telefonu batarya fiyatları yüksek olduğundan insanlar genellikle işporta tezgahlarından, bin bir çeşit ucuzluk mağazalarından çin malı bataryalar almaktadır. Ancak alınan bu bataryalar, Türk standartları veya herhangi uluslararası bir standarda uymamaktadır. Denetimsiz olarak piyasaya sürülmekte ve insan hayatına tehlike saçmaktadır. Testleri yapılmamış, üretiminde kalitesiz ve dayanıksız malzemeler kullanılan orijinal olmayan çin malı bataryalar zamanla şişerek patlarlar. Bunun sonucunda ya bedenimizi yaralarlar yada yangın çıkarırlar.

Gelelim cep telefonu veya bilgisayar şarj cihazlarına. Yine işporta tezgahlarında sıklıkla gördüğümüz şarj cihazları içerisinde kullanılan malzemelerin sıcaklıkla kararlılıkları bozulur ve bunun sonucunda aşırı ısınırlar ve erimeye başlayarak yangın çıkarırlar. Bu cihazlar sürekli olarak üzerlerinde bulunan akım değerlerini sağlayamazlar. Normalde şarj cihazları sabit gerilim ve akım ile şarj ederler, ancak işporta cihazları bu kararlılığı oluşturamazlar.

priz

Yine işportacılarda veya ucuzlukçularda satılan seyyar grup prizler de çok tehlikelidir. Yine haberlerde duyduğumuz elektrik kontağından yangın çıkarma sebepleri içerisinde yer alır. Bunun nedeni, grup prizde kullanılan kablodaki bakırın içerisine maliyeti düşürmek için demir tozu atılmasıdır. Bu şekilde grup prizden bir elektrikli cihaz beslendiğinde ya grup priz kablosu aşırı ısınmakta yada aşırı ısınmadan dolayı prizin kalitesiz plastiği erimektedir. Yine aynı şekilde bunlar da Türk standartları veya uluslararası standartlara uymamaktadır. Çoğu çin malı olan testleri yapılmamış bu ürünler denetimsiz olarak piyasaya sürülmektedir. Örneğin 1mm2 kesitte normal bir seyyar grup priz 16A’ e kadar akım taşıyabilir, ancak işporta grup prizler, ortalama 10-12Amper akım çeken çamaşır makinalarını çalıştırdıktan bir süre sonra aşırı ısınırlar, aşırı akım çekmeye çalışırlar ve evin sigortasını arttırırlar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!