İmmobilizer Nedir, Nasıl Çalışır?

İmmobilizer sistemi, aracın orijinal anahtarı dışında başka hiçbir anahtar ve düz kontak ile çalıştırılmasına olanak vermeyen elektronik tanıma sistemidir. İmmobilizer sistemi 1944 yılında Frank Marugg tarafından icat edilmiştir. Frank Marugg patentini ise 1958 yılında almıştır. İmmobilizer sistemi ile araç hırsızlık olayları önemli ölçüde azalmıştır. Günümüzde araçların standart bir özelliği haline gelmiştir. Sistem işlevinden dolayı motor kilidi olarak da anılmaktadır.

İmmobilizer sisteminin ana elemanı immobilizer kutusudur. Bu kutu, ulaşılarak devre dışı bırakılmasını zorlaştırmak için kaput altında motor bölümüne yerleştirilmiştir. Sistem şöyle çalışır. İçerisinde çip bulunan anahtar kontağa takıldığında çip içerisindeki sayısal kod direksiyon kilidindeki okuyucu tarafından okunur. Okunan kod yine buradaki anten ile radyo sinyali olarak  immobilizer kutusuna gönderilir. Bu kutu anahtar çipinden gelen sayısal kodu kendi hafızasında bulunan kod ile karşılaştırır. Kodlar uyuşursa motor ve yakıt pompasının çalışmasına izin verilir, uyuşmazsa kilit açılmaz ve araç çalıştırılamaz.

im2

 

Sistemin çalışması milisaniyeler mertebesinde gerçekleşir. Kullanıcı için bekleme gerektirmez. Aracında bu sistem olmayan kişiler daha fazla kasko sigorta parası öderler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!