Güç Katsayısı Nedir, Nasıl Ölçülür?

aktif güç reaktif güç görünür güç

Elektriksel Güçler Arasındaki İlişki

Güç katsayısı, üretilen elektrik enerjisinin daha verimli kullanılabilmesi için sürekli izlenen ve gerekli görüldüğü taktirde kompanzasyon sistemi ile müdahale edilerek düzeltilen bir parametredir. Yani güç katsayısı(cos φ) aktif güç ile görünür güç arasındaki orandır, cos φ = P (Aktif Güç) / S (Görünür Güç)’ dür. “φ” açısı da vektörel düzlemde aktif güç ile görünür güç arasındaki açıdır. Güç katsayısının sürekli “1” olması istenir.

Motorlar, transformatörler, floresan lambalar, klimalar reaktif güç çekerler. Reaktif güç ise şebekeye girer ve şebekeden çıkar, harcanmaz,iş yapmaz sadece şebeke kapasitesini doldurarak şebekede taşınan iş yapan güç olan aktif güç miktarını azaltır. Bu durum düzeltilmezse şebekedeki kablo ve iletken kesitlerinin artırılması, kullanılacak akım ve gerilim kesicilerin nominal değerlerinin daha büyük seçilmesi, trafo güçlerinin arttırılması ve bunun sonucunda boyutlarının artması, daha fazla işçilik maliyetleri gibi çok daha fazla yatırım yapmak gerekir ki bu durum da elektrik abonelerine gelen faturaları da arttıracaktır.

Güç Katsayısı atif güç reaktif güç görünür güç

Güç katsayısını arttırarak bütün bu problemleri engellemek için kompanzasyon yapılır. Kompanzasyon ile reaktif güç, şebekeden çekilmek yerine kullanılacak yerde kondansatör grupları oluşturularak buradan temin edilir. Yani kompanzasyon ile güç katsayısı “cos φ” yükseltilerek 1 veya 1’e yakın bir değer yapılır.

Kompanzasyonu, yüksek güç çeken ticarethaneler, endüstri kuruluşları ve dağıtım şirketleri yaparlar. Konut aboneleri düşük güç çektiği için kompanzasyon yapmazlar ve çektikleri reaktif güce para ödemezler. Bu yüzden konut abonelerinin elektrik faturalarındaki tutar kullandıkları aktif gücün bedelidir.

Güç katsayısı ya ampermetre, voltmetre, wattmetre ( tümü birlikte ) kullanılarak ya da doğrudan kosinüsfimetre ile ölçülebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!