GPS Nasıl Çalışır?

GPS sistemi “küresel konumlandırma sistemi(global positioning system)” anlamına gelir. Askeri operasyonlarda yön bulabilmek ve nokta atışı yapabilmek için oluşturulmuştur. Günümüzde ise araç takip sistemlerinde, cep telefonlarında, navigasyonlarda, uçaklarda, dağcılıkta kullanılmaktadır. Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından uzaya gönderilen şu an itibariyle dünya üzerinde 32 adet gps uydusu bulunmaktadır. Bu uydular güneş panelleri ile enerjilerini güneşten alırlar ve 10 yıl çalışabilecek şekilde tasarlanırlar.

g4

Uydular, dünya üzerindeki her hangi bir noktayı en az dördünün görebileceği şekilde yerleştirilmiştir. Yer tespitinde üç uydunun verileri birleştirilir ve noktasal tespit yapılır. Dördüncü uydu yükseklik tespiti yapar. Yani üç boyutta konum belirleyebilmek için GPS cihazının en az dört uyduyu görmesi gerekir. GPS cihazı bu uydulardan aldığı verileri kesiştirerek gerçek konumu ekrana aktarır.

g2

Görüldüğü üzere GPS sistemi Amerikan Savunma Bakanlığının kontrolündedir. Bu durumdan rahatsız olan müttefikler Rusya ve Çin kendi konumlandırma sistemlerini oluşturmuşlardır(GLONASS). Rusya ve Çin’de satılan akıllı telefonlara GPS yerine GLONASS sistemi konulmuştur. Yer bildiriminde gps cihazları marka ve model hassasiyetlerine göre 50m’ye kadar sapma yapabilmektedir. GPS sistemi dünya genelinde ücretsiz bir servistir. Akıllı telefon kullanımının artmasıyla GPS kullanımı da artmıştır. Bu sayede hemen herkes nerede olduğunu kolayca bulabilmektedir.

g3

GPS sinyalleri camdan, plastikten geçebilir ancak duvardan geçemez. Bu yüzden bina içerisinde ve tünellerde GPS servislerinden yararlanamayız. Şehir içlerinde yüksek katlı binalardan dolayı sinyal yansımaları ve kesintileri olmaktadır. Bu yüzden konumlandırmadaki sapma payı artabilir. Konumlandırmada en net sonuçlar açık arazide alınmaktadır. Günümüzde bir çok şirket araçlarını GPS sistemi ile haritadan izlemektedir. Burada gsm alıcıları uydudan bilgileri alarak gsm sistemi ile internet üzerinden kullanıcıya gönderir.

g5

 

GPS cihazları uydulardan gelen sinyalleri alırlar ve işlerler. Ancak her hangi bir yere sinyal göndermezler. Cep telefonlarında olduğu gibi jammer cihazlarının bulunduğu yerlerde GPS cihazları uydulardan sinyal alamaz ve konum belirleyemezler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!