Fiberoptik Kabloların Özellikleri Nelerdir?

Fiberoptik Nedir?

Fiberoptik, dijital verileri ışık formunda çok uzak mesafelere taşıyabilen insan saçı kalınlığında ve hassasiyeti yüksek olan plastik veya camdan  yapılmış iplerdir.

Tarihte ilk defa fiberoptik kablolar, 1854’de John Tyndall tarafından kullanılmıştır. 1975 yılında bilgisayarlar ilk defa fiberoptik kablolar ile birbirlerine bağlanmış, 1977’de ise ilk defa telefon iletişiminde kullanılmıştır.

Fiberoptik kablolar, dış kısmında 2 farklı kaplama(coating), iç kısmında ise kılıf(cladding) ve nüveden(core) oluşmaktadır. Sinyal taşıma biçimi bakımından diğer kablolardan farkı ileteceği sinyali ışık şeklinde iletmesidir. Ancak bu taşınmanın gerçekleşmesi için sinyaller, fiber başı ve sonunda dönüştürülürler. Günümüzde birçok şirketin bilgilerini dijital ortama aktarması, nüfus artmasına paralel olarak internet ve iletişim ağının büyümesi, güvenlik sistemlerine duyulan ihtiyacın artması daha fazla verinin çok daha hızlı bir şekilde uzak mesafelere taşınması ihtiyacını getirmiştir. Bu yüzden veri taşınması için fiberoptik kablolar üretilmiştir. Fiberoptik kablolar içerisindeki ışığı taşıyan kısım yani nüve cam veya plastik elyaftan üretilmektedir.

Data Merkezi Fiber Bağlantıları

Şekil- Data Merkezi Fiber Bağlantıları

Fiber optik kablolar tek modlu fiber(SM-Single mode) ve çift modlu fiber(MM-Multi mode) olmak üzere 2’ye ayrılır. Tek modlu fiberoptik kablolar, uzak mesafelere veri transferi için kullanılır. Çift modlu fiberoptik kablolar ise data sistem merkezleri ve çok kısa mesafede veri transferi için kullanılırlar. Fiberoptik kablo standartları IEC 60793 ve IEC 60794’de belirtilmiştir.

Fiberoptik kabloların, veri taşınmasında kullanılan bakır kablolara göre avantajları şunlardır:

  • Fiberoptik kablolarda taşınan veriler dış ortamdaki elektromanyetik dalgalardan etkilenmezler ve bu sayede bozulma olmadan sinyal uzak mesafelere taşınmış olur,
  • Büyük bant genişliğine sahip olmaları nedeniyle çok daha fazla veriyi taşıyabilirler,(Şöyleki bir bakır kabloda aynı anda 100 telefon görüşmesi yapılabilirken fiberoptik kabloda aynı anda 30 000 telefon görüşmesi yapılabilir.)
  • Taşınacak veri bozulmadan çok uzun mesafelere transfer edilebilir, yani sinyal zayıflama değeri çok düşüktür.
  • Küçük boyutlu ve hafiftirler.

Ülkemizdeki GSM operatörleri ve internet sağlayıcıları altyapılarını kısım kısım fibere çevirmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!