Faraday Kafesi Nedir?

Faraday kafesi, 1836 yılında İngiliz fizikçi Michael Faraday(1791-1867)  tarafından icat edilmiştir. Kafes, dikey ve yatay iletkenler ile örülmüş ve topraklanmış bir düzenektir. Dikdörtgen, üçgen ve küre şeklinde yapılabilir. Faraday kafesinin özelliği, her türlü cep telefonu, radyo, televizyon sinyallerini ; yüksek frekanslı gerilimleri; elektriksel gürültüleri içerisine geçirmemesi ve içerideki sinyalleri dışarı iletmemesidir. Başka bir deyişle elektromanyetik zırhtır. Faraday kafesi, kafesi oluşturan iletken atomlarının son yörüngesindeki serbest elektronların kafes içerisindeki elektrik alanı sıfır yapana kadar hareket etmesi prensibiyle çalışır.

f2

 

Günlük hayatta kullandığımız cep telefonları, televizyonlar gibi bütün elektrikle çalışan cihazlar çevresine elektromanyetik dalga yaymaktadır.

En etkili faraday kafesi küre olarak tasarlanandır. Kafesteki iletken göz sayısı arttırılırsa elektromanyetik alan durduruculuğu da artar.

f3

Faraday kafesi günümüzde yanıcı ve patlayıcı maddelerin depolandığı binalarda, yıldırım etkilerinden korunmak için, çok hassas ölçüm isteyen test ve ölçüm laboratuvarlarında, içerideki yolcuları korumak için uçaklarda, devlet yöneticilerinin odalarında, istihbarat teşkilat binalarında kullanılmaktadır.

 

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!