Elektrikli Otomobillerin Tarihçesi

Günümüzde elektrikli araçların çok fazla ilgi görmemesinin nedenleri yakıtlı araçlara göre performanslarının az olması, menzillerinin düşük olması, araç fiyatlarının sanılanın aksine yüksek olması, elektrik şarj istasyon sayısının azlığı ve şarj süresinin uzun olmasıdır.

Tarihte ilk elektrikli araç 1881 yılında Fransız mucit Gustave Trouvé (1839–1902) tarafından üretilmiştir. Ancak menzili 15km ve hızı da 15km/h civarında olduğu için ilgi görmemiştir. Amerika’da yakıtla çalışan taşıtlara göre az miktarda olsalar da  1905 yılına kadar elektrikli araçlar kullanılmıştır. Bu tarihten sonra 1966 yılına kadar ortadan kaybolmuşlardır. Bunun nedenleri arasında elektrikli araçların menzil ve şarj sorunlarının yanında petrol şirketlerinin Amerikan hükümetlerine baskıları da vardır.

 

1901 yılında Amerika'da kullanılan bir elektrikli taşıt

1901 yılında Amerika’da kullanılan bir elektrikli taşıt

1966 yılında Amerikan General Motors firması “Electrovan” adında bir elektrikli taşıt üretti.

GM Electrovan

GM Electrovan

Daha sonra General Motors firması 1996-1999 yılları arasında 800 adet EV-1 isimli araçlarını üretti ve sattı.  Ancak petrol şirketleri, Amerikan hükümetini arkasına alarak General Motors firmasına bu araçları piyasadan zorla toplattı. Hatta konu ile ilgili “who killed the electric car” adında belgesel de çekildi.

GM EV-1

GM EV-1

2000’li yıllardan sonra araç firmaları elektrikli araçları tekrar üretmek için çalışmalarına hız verdiler. Araçlarda kullanılan elektrik motorunun çeşidi üretici firmalara göre değişmektedir. Günümüzde elektrikli araçlar yaklaşık 140km/h hıza çıkabilmekte ve  200km mesafe gidebilmektedir. Ancak ülkemizde elektrik şarj istasyonlarının azlığı nedeniyle araçların satış miktarı çok düşüktür. Renault Fluance ZE ülkemizde 2012 yılında 95 adet satmıştır. Günümüzde üretilen elektrikli taşıtlara Chevy Spark EV , Nissan Leaf, Ford C-Max Energi, Chevy Volt, Ford Focus Electric, Ford Fusion Energi, Toyota Prius PHEV, Renault Fluense ZE, Honda Accord PHEV , Tesla Model X, Tesla Model S, BMW i3 örnek olarak verilebilir.

Gün geçtikçe fosil bazlı yakıtlar azalmakta, maliyetleri yükselmekte ve atmosfere sera gazı salınım oranı artmaktadır. Zamanla bu küresel sorunların artmasıyla elektrikli araçlar daha da önem kazanmaktadır. Ancak hala menzil ve şarj sorunları tam olarak çözüme kavuşturulamamıştır.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!