Elektrikli Ani Su Isıtıcısı ( Kettle) Nasıl Çalışır?

kettle ani su ısıtıcısı

kettle ani su ısıtıcısı

Çok kısa sürede suyu kaynatabilen ani su ısıtıcıları evde su ısıtma teknikleri içerisinde ilk sırada yer alır. Hemen hemen her evde kullanılmaktadır. Bu yazımızda mutfaklarda kullandığımız ani su ısıtıcılarının ( kettle ) nasıl çalıştığını anlatacağız.

Kettle içerisindeki en önemli eleman rezistansdır. Rezistans, içerisinde kuvars veya seramik kumları bulunan dış kısmı nikel ile kaplanmış bir dirençtir. Kettle içerisindeki rezistansın iç yapısı markadan markaya ve kalitesine göre değişir. Suyun ısıtma görevini üstlenen ana elemandır. Bazı ani su ısıtıcılarında rezistans açıktır, bazılarında kapalıdır.

elektrikli ısıtıcı Kettle

Kettle İçerisindeki Rezistans

Kettle üzerinde, devresinin elektrik akımı almasını sağlayan bir anahtar  bulunur. Anahtar devresinin kapatılmasıyla kettle yüksek akım çekerek suyu ısıtmaya başlar. Isıtma işlemi, termostatdan durdurma komutu gelene kadar devam eder. Tesmostat, kettle içerisindeki suyun sıcaklığını kontrol ederek rezistansı devreye alıp devreden çıkaran elemandır. Kaynamaya başlayan su, kapalı kettle ortamında artan buhar basıncı sayesinde termostatı uyarır ve bu sayede termostat, rezistansın akımını keser ve ısıtma işlemini durdurulur. Termostat, su sıcaklığının düştüğünü algıladığında rezistansı tekrar devreye alarak suyun tekrar kaynama sıcaklığına gelmesini sağlar. Bu döngü böyle devam eder. Kettle içerisinde su bittiğinde alt kısımdaki plastik gövde erimeye başlar ve kettle kullanılamaz hale gelir.

Kaliteli ani su ısıtıcılarında devreye ek olarak bir tane daha termostat bulunur. Bu termostatın görevi, içeride su kalmadığında aşırı artan rezistans sıcaklığını algılayıp devrenin enerjisini tümüyle kestirerek su ısıtıcısının zarar görmesini engeller. Bu özellik, kettle içerisinde su bittiğinde otomatik kapanma özelliği olarak belirtilir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!