Elektrik Mühendisi Ne İş Yapar?

Ülkemizde elektrik mühendisleri, elektronik mühendisleri ve elektrik-elektronik mühendisleri birbirlerinin işini yapabilmektedir. Mühendislerin iş alanları elektrik enerjisinin üretilmesinden başlar son tüketicinin kullandığı cihazda tüketilmesine kadar devam eder. Elektrik mühendislerinin çok geniş bir iş alanı vardır.

Gün geçtikçe elektrikle çalışan cihazların arttığı düşünülürse elektrik enerjisine duyulan ihtiyaç da artan bir grafikle artmaktadır. Bunun içindir ki hükümetler ileride artacak olan enerji gereksinimini karşılabilmek için sürekli olarak elektrik enerjisi üretim santralleri yapmak zorundadırlar. Bütün bunlar neticesinde elektrik mühendisine gün geçtikçe daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Elektrik mühendisleri üretimde yani elektrik üretim santrallerinde görev yapabilirler. Santrallerde enerji üretiminin kesintisiz yapılabilmesi için plan, program yaparlar, resmi yazışmaları yönetirler.

Enerji üretiminden tüketimine kadar olan süreçte kendi ofislerini açıp serbest çalışarak, proje çizebilirler, taahhüt işleri yapabilirler.

Haberleşme ve gsm sektöründe çalışabilirler. Örnek olarak baz istasyonları yapım, onarım işleri gibi.

Yüksek, orta gerilim ve alçak gerilim şebekesi yeni tesis, bakım ve onarım işlerinde proje yönetiminde görev alabilirler. Elektrik şantiye şefi olarak işçi ekibini veya taşeronları yönetirler, elektrik dağıtım veya iletim şirketleri ile resmi yazışmalar yaparlar.

 

elektrik-muhendisi

 

Zayıf akım sistem kurulumu işlerinde proje yönetimi yaparlar. Örnek olarak yangın alarm sistemi kurulumu, acil anons veya seslendirme sistemleri, kapalı çevre güvenlik sistemleri( CCTV ) , otomatik geçiş sistemleri, TV sistemleri kurulumları gibi.

Elektronik sektöründe çalışabilirler. Örnek olarak tıbbi cihazlar, gemi elektroniği, otomotiv elektroniği.

Otomasyon ve kontrol alanında çalışabilirler. Örnek olarak fabrikalarda yürüyen bant ve robotların programlanması, enerji ve mal akışının kontrol edilmesi ve izlenmesi.

Ulaşım sektöründe çalışabilirler. Örnek olarak tramvay ve metro hatları.

Arge sektöründe çalışmalar yaparak yeni elektrikli cihazların tasarlanmasında görev alabilirler.

İnşaat sektöründe elektrik grup şefi olarak elektrik işlerinin yönetimi, takibini ; ofis mühendisi olarak yapılan işin metrajını çıkartıp hakedişini yapabilirler.

Bilişim ve güvenlik sektöründe çalışabilirler.

Özel sektör firmaları ile anlaşıp tesis trafo sorumlusu olarak görev yapabilirler.

Tesis topraklama yapım ve ölçüm işleri yapabilirler, örnek olarak otobüs durakları veya akaryakıt istasyonlarının topraklamaları.

Lisans eğitiminden sonra üniversite eğitimine devam ederek akademik kariyer yapabilirler.

Pazarlama sektöründe elektrikli cihazların satışını yapıp yönetebilirler.

Aydınlatma sektöründe çalışabilirler. Örnek olarak stadyum aydınlatması, spor salonu aydınlatması, kapalı havuz aydınlatması.

Fabrikalarda arıza ve bakım mühendisi olarak çalışabilirler.

Nitelikli eleman oldukları için bir çok sektörde üst düzey yönetici olabilirler.

Aklımıza gelmeyen daha bir çok alanda çalışabilirler.

Bu yazımızı okuduysanız lütfen bu linkteki elektrik mühendisliği ile ilgili anketi doldurunuz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!