Elektrik Güç Sistemlerinde Kalite Nedir?

iletim dağıtım şebeke elektrik teiaş tedaş trafo alçak gerilim yüksek gerilim

Elektrik Enerjisinin İletim ve Dağıtımı

Ocak 2015 yılı itibari ile Türkiye’deki elektrik abone sayısı 35.764.298 ‘dir. Bunun % 81 ‘i mesken, % 15,7 ‘si ticarethane, % 1,5 ‘i tarımsal sulama, % 1,8 ‘i aydınlatma abonesidir. Bu kadar abonenin kesintisiz ve kaliteli elektrik enerjisi alması elektrik güç kontrol ve izleme sistemleri ile sağlanır. Bu sistemler sayesinde her hangi bir dengesizlik anında problemli şebeke, sağlam şebekeden ayrılarak herhangi bir arıza anında bu durumdan en az abonenin etkilenmesi amaçlanır.

Elektrikte güç kalitesi için  sabit kalması gereken parametreler, anlık olarak 24 saat izlenir ve kayıt altına alınır. Türkiye’deki ana izleme merkezi Ankara’da bulunan Milli Yük Tevzi Merkezi’dir.

Şimdi kaliteli elektrik enerjisinin oluşabilmesi için sabit kalması gereken bu parametreleri inceleyeceğiz. Öncelikle frekansdan başlayalım anlatmaya. Türkiye’de şebeke frekansı 50 Hz’dir. Bu da şu demek oluyor, 0,02 saniyede elektrik enerjisi 2 kere git gel yapıyor. Daha anlaşılır bir ifadeyle bildiğimiz akkor flamanlı lamba saniyede 100 kere yanıyor, 100 kere sönüyor. Ancak insan gözü bu hızı yakalayamaz ve lamba soğuyamadığı için de biz lambayı sürekli yanıyor olarak görürüz. Elektriğin kaliteli olabilmesi için 1. şart şebeke frekansının sürekli 50 Herz değerinde kalmasıdır.

Diğer bir parametre gerilimin değeridir. Türkiye’de alçak gerilim şebeke gerilimi 380V ile 400V arasında değişmektedir(Tek faz için 220V ile 230V arasında). Bu voltaj değeri, abonenin elektrik aldığı noktanın trafoya uzaklığına göre değişir. Ayrıca büyük güçlü cihazların, kaynak makinalarının veya ark ocaklarının şebekeye girip çıkması;  fazlar arası dengesizlik, kısa devreler veya fazlardan herhangi birinin kopması da bu değerleri değiştirerek şebekede gerilim dalgalanmalarına sebep olur. Elektriğin kaliteli olabilmesi için 2. şart şebeke geriliminin 380V – 400V (tek faz için 220V – 230V ) arasında bir değerde sabit kalmasıdır.

50Hz Sinüs Dalgası

50 Herz Sinüs Dalgası

Diğer bir parametre de sinüzoidal dalga şeklidir. Sinüzoidal dalga şeklinin bozulması şebekede akım, gerilim, frekans, güç gibi bütün değerleri değiştirebilir.  Harmoniklere sebep olan kaynak makinaları, ark ocakları, frekans konvertörleri, dimmerlar, televizyonlar, pres makinaları dağıtım şebekesinin gerilim dalga şeklini bozabilir. Elektriğin kaliteli olabilmesi için 3. şart şebeke geriliminin sabit sinüs dalda şeklinde olmasıdır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!