Elektrik Akımı Nasıl Oluşur?

elektrik akımı trafo

Metallerdeki Serbest Elektronlar

İnsanlar elektriği akım, voltaj ve trafo ile tanırlar. Patlayan bir kesici, yanan bir elektrik panosu çoğu zaman haberlerde trafo yandı diye ifade edilir. İnsanlar, elektriği tek kablo ile taşınan basit bir enerji çeşidi olarak bilirler. Ancak durum çok farklıdır. Elektriğin her aşamasında hesap kitap vardır.

Elektrikle çalışan bir cihaz bir kablo ile beslenecekse cihaz gücünün bilinmesi gerekir, pano ile beslenecek cihaz arasındaki mesafenin bilinmesi gerekir, kablonun hangi şartlarda döşeneceğinin bilinmesi gerekir, ortamdaki nem miktarının bilinmesi gerekir, ortam sıcaklığının bilinmesi gerekir. Kablo kesit hesabı yaparken tüm bu faktörler göz önüne alınır. Yani bir elektrikli cihazı herhangi bir kablo ile çalıştıramazsınız. Elektriğin her aşaması hesap kitap işidir.

Şimdi gelelim elektrik akımı nasıl oluşur sorusunun cevabına. Potansiyel fark ile başlayalım. Potansiyel fark herhangi iki nokta arasındaki yani akımın başlangıç ve bitiş noktaları arasındaki gerilim farkıdır. Aslında bu iki nokta arasındaki elektron miktarının farkıdır. Elektronların çok olduğu noktadan elektronların az olduğu noktaya doğru elektron akışı başlarsa elektrik akımı oluşmuş olur.

Elektron Akış Yönü ve Elektrik Akımı Yönü

Elektron Akış Yönü ve Elektrik Akımı Yönü

Şöyle bir soru akla gelecek, hangi elektronlar? Metallerde protonların etrafında serbest elektronlar vardır. Bu serbest elektronlar, metal iletken içerisinde bir atomdan diğerine atlayarak elektron yoğunluğunun az olduğu noktaya doğru bir akış oluştururlar. Metaller, bu serbest elektronları ile elektron akışını yani elektrik akımını oluşturabilirler. Bu yüzden metaller elektriği iletirler. Beslenecek bir cihaza kablo çekilmiş olsun. Elektronlar, gerilim kaynağından itibaren kablo içerisinde bir metal atomundan diğerine atlayarak beslenecek cihaza kadar giderler. Cihaz, içerisindeki devreler üzerinden elektron akışı ile çalıştırılır, elektronlar cihazdan çıkıp nötr hattı üzerinden geri dönerler.

Bilim insanlarının kabul ettiği bir görüş vardır. Buna göre “elektrik akımı” yönü, elektron akış yönünün tersi olarak kabul edilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!