Doğru Akım Nedir?

Doğru Akım Nedir

Metro hatlarında Doğru Akım Kullanılır

Doğru akım, büyüklüğü sürekli sabit kalan ve yönü değişmeyen akımdır. Bu yüzden doğru akımın zamana göre dalga şekli de düz bir çizgidir. Türkiye’deki elektrik şebekelerinde doğru akım ile enerji  iletimi ve dağıtımı yapılmaz. Ancak doğru akım ile enerji iletimi yapan ülkeler de bulunmaktadır. Doğru akımda frekans, faz, etkin değer, ortalama değer, maksimum değer, faz farkı, güç katsayısı, reaktif güç, görünen güç gibi kavramlar yoktur.

Elektrik enerjisi, alternatif akım ile tüketicilere dağıtılırken biz neden doğru akıma ihtiyaç duyuyoruz? Bu sorunun cevabını birkaç cümle ile açıklayalım. Endüstriyel tesislerde bazı elektrik motorları doğru akım ile çalışmaktadır.

Doğru Akım Dalga Şekli

Doğru Akım Dalga Şekli

Bütün şarj edilen bataryalar ve aküler doğru akım ile çalışır, bu yüzden kullandığımız cep telefonu ve dizüstü bilgisayarlarımız da doğru akım ile şarj olmaktadır.

Zayıf akım sistemlerindeki elektronik cihazlar doğru akım ile çalışmaktadır, örnek olarak güvenlik kamera sistemleri, yangın alarm cihazları, hırsız ve gaz alarm cihazları.

Metro ve tramvay hatları doğru akım ile çalışmaktadır, ancak iç ihtiyaçlarında kullanmak için alternatif akıma da ihtiyaç duyarlar, bunun için metro ve tramvay içinde invertörler bulunur.

Telekominikasyon sektöründeki iletişim sistemleri doğru akım ile çalışmaktadır, örnek olarak modem ve switchler.

Güneş panelleri ( güneş pilleri)  ile elektrik enerjisi doğru gerilim olarak üretilir ve akülerde depolanır. Daha sonra akülerde üretilen bu gerilim invertörler ile alternatif gerilime dönüştürülerek ya şebekeye basılır ya da tüketim noktasına gönderilir.

Kondansatör ve endüktans devre elemanlarının doğru akıma karşı davranışı alternatif akımdan farklıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!