Dimmer Devresi Nedir?

Dimmer Devresinin İç Yapısı

Dimmer devresi, aydınlatma devrelerinde parlaklık kontrolü, omik(rezistanslı) ısıtıcılarda sıcaklık ayarı ve universal elektrik motorlarında hız kontrolü yapmaya yarayan alternatif akım ile kullanılan anahtarlama devresidir. Devre içerisinde diyak, triyak, direnç, potansiyometre(ayarlı direnç) ve kondansatör elemanları bulunur.

Dimmer Devresi

Dimmer Devresi

Dimmer Devresi Nasıl Çalışır?

Çalışma şekli şöyledir. Potansiyometrenin(P1) kademesi değiştirilerek diyaktan(D1) geçen akımın dalga şekli yani tetikleme akımının faz açısı kondansatör(C1) yardımıyla değiştirilir ve bu sayede triyak(BT136) ve yük(L1) üzerinde oluşan alternatif gerilimin dalga şekli ve büyüklüğü değişir.

 

t

Yük Üzerindeki Gerilimin Değişimi

 

Aydınlatma tesisatında diğer anahtarlarda olduğu gibi dimmer anahtar bağlantısı  faz(canlı uç) üzerinden yapılır, nötr ve toprak kabloları üzerinde herhangi bir bağlantı yapılmaz. Klasik akkor tip lambalar dimmer anahtarı ile kullanılabilir. Bunun dışında dimmer anahtarı ile çalıştırılacak ampül seçerken dikkat edilmesi gereken nokta ampülün dim edilebilme özelliği olmasıdır, bu özellik ampülün üzerinde yazar.

 

Dimmer Anahtar

Dimmer Anahtar

 

 Hangi lambaların dim edilebilir olduğunu öğrenmek için tıklayınız . . .

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!