Avize Sortisi Nedir?

avize sortisi komütatör sorti

Avize sortisi, konutlarda sadece salonlarda kullanılan bir sorti çeşididir. Sadece salonlarda kullanılmasının sebebi tek noktada çift devreli olmasıdır. Çift butonlu ( iki modül ) anahtar ile kontrol edilir.  Yani avize üzerinde 4 adet lamba varsa ikişer ikişer yakar, 2 adet lamba varsa birer birer yakar. Avizedeki lamba sayısı ne olursa olsun lambaların yarısını anahtardaki bir buton, diğer yarısını anahtardaki diğer buton yakar.

Avize sortilerinde ayrıca avizelerin asılması için metal kanca bulunur. Bu metal kancanın fiyatı avize sorti poz tanımı içerisinde bulunur.

Avize sortisinin en önemli özelliği içerisinde tek nötr hattı bulundurmasıdır.

AVİZE SORTİ DEVRESİ

AVİZE SORTİ DEVRESİ

Topraksız yani Avize Aydınlatma Sortisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birim fiyatlarında 734.105 numaralı pozda yer alır. Poz tarifi şöyledir: Peşel, bergman veya PVC boru içerisinde linye hatları en az 2,5 mm2 sorti hatları en az 1,5 mm2 faz ve nötr iletkenleri TS 6429’a göre renklendirilmiş plastik izoleli cinsinden olmak üzere buat, klemens, anahtar, armatür, tespit takozu, her nevi malzeme temini, işyerine nakli ve işçilik dahil komple sıva üstü veya sıva altı aydınlatma sortisi yapılması (armatür hariç). Duvar kalınlıkları normalden fazla olduğu hallerde fiyat farkı ödenmez.

Topraklı yani Güvenlik Hatlı Avize Sortisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birim fiyatlarında 734.205 numaralı pozda yer alır. Poz tarifi yukarıdaki gibi güvenlik hatsız avize sortisi ile aynıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!