Asenkron Motorlar Nasıl Çalışır?

Asenkron motorlar sanayide en çok kullanılan motor çeşididir. Asenkronun anlamı eşzamansız demektir. Alternatif akım ile enerjilenen motorun statöründe  döner alan oluşur.

Asenkron motorlarda oluşan bu döner alanın dakikada yaptığı devir sayısı ile rotorun yaptığı dönme hareketinin dakikadaki devir  sayısı farklıdır. Asenkron ismi buradan gelmektedir. Asenkron motorların diğer bir ismi de indiksiyon motorlarıdır. Asenkron motorlar bir fazlı veya üç fazlı olarak kullanılmaktadır.

  1. ROTOR SARGILI MOTORLAR

Bu tip motorların rotor mili üzerinde rotor sac mili ve döner bilezikler bulunmaktadır. Rotor sac paketindeki oluklara döner bilezikler döşenmiştir.

 

Döner Bilezikli Motor

Döner Bilezikli Motor

Rotor dönüş hareketi yapmadığında stator sargıları ve rotor sargıları trafonun primer ve sekonder devreleri gibidir. Rotor sargıları kısa devre edilmiştir. Statöre enerji verildiğinde stator üzerinde oluşan döner alan rotor üzerinde gerilim endükler. Rotor üzerinde oluşan akım döndürme momenti oluşturarak rotoru döndürür. Rotordaki 3 fazlı akım rotor üzerinde döner alan oluşturur. Rotorda oluşan alternatif gerilimin frekansı statöre uygulanan alternatif gerilimin frekansına eşittir.  Asenkron motorlarda rotor milinin dönüş hızı, rotor döner alanının hızından düşüktür.

Bu tip motorlarda kalkış akımı nominal akıma göre çok yüksek değildir ve ilk döndürme momentleri çok yüksektir. Bu yüzden bu motorlar büyük pompalar, yüksek güçlü makinalar, yüksek yük altında çalışan vinçlerde kullanılır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!