Analog Dijital Dönüştürücüler Nasıl Çalışır?

Neden Analog-Dijital Dönüştürücülere İhtiyaç Vardır ?

Günümüzde dijital sinyallerin işlenmesi çok önemli bir hal almıştır. Mikroişlemciler, bilgisayarlar, iletişim ve haberleşme sistemleri, hava-deniz-kara taşıtları, miktar ölçüm aletleri, fabrikalarda üretim yapan otomatik sistemler dijital verilerle çalışmaktadır. Çünkü dijital verilerin işlenmesi hem çok daha hızlı, çok daha güvenli gerçekleştirilir.

Ses Sinyalinin Mikrofondan Alınıp İşlenerek Hoparlöre Gönderilmesi

Ses Sinyalinin Mikrofondan Alınıp İşlenerek Hoparlöre Gönderilmesi

Analog Dijital Dönüştürücülerin Çalışması

Elektronik sistemlerde oluşan sinyallerin çoğu analog sinyallerdir. Analog sinyaller genelde sensör ve transdüserlerden gelen sinyallerdir. Analog sinyaller zamanın her değeri için tanımlıdır. Dijital sinyaller ise analog sinyaller gibi sürekli değildir. Dijital sinyaller oluşturulurken zamanın belli aralıklarında analog sinyallerden değerler alınır. Bu olaya “örnekleme” denir, en önemli parametresi örnekleme periyodudur. Bu konu elektrik – elektronik mühendisliğinde “Sinyaller ve Sistemler” dersinde anlatılmaktadır. Örnekleme eğer çok sık zaman aralığında yapılırsa kısa zaman diliminde işlenecek veri çoğalır, seyrek zaman aralığında yapılırsa veri kayıpları olabilir. “Shannon Örnekleme Teoremi” bu duruma çözüm getirir. Bu yazımızda bu teoreme girmeyeceğiz. Örneklenmiş sinyal daha sonra binary kodlara(0 ve 1 ‘li kod sistemi)’ ne dönüştürülür. Bu 0 ve 1 değerlerinin her biri 1 bit değerindedir. 8 adet bit bir araya gelerek 1 byte’ı oluşturur. Daha sonra bu kodlar işlenir ve işlendikten sonra gerilime dönüştürülerek sistem çıkışına verilir. Analog dijital dönüştürücülerin birçok çeşidi bulunur. Örnek olarak “adc0804” entegresi.

ADC0804 Pin Konfigirasyonu

ADC0804 Pin Konfigirasyonu

 

ADC0804 Görünüşü

ADC0804 Görünüşü

 

 

 

 

 

 

 

 

Analog Dijital Dönüştürücüler Nerelerde Kullanılır?

Analog Dijital Dönüştürücüler, kara, hava, deniz taşıtlarının hız ölçüm cihazlarında ve elektronik sistemlerinde, gsm haberleşmesinde, internet iletişim altyapısında, dijital ağırlık ölçüm cihazlarında, cep telefonlarında, mikroişlemcilerde, endüstriyel tesis ve konut otomasyon sistemlerinde, televizyonlarda, termometreler ve daha birçok elektronik cihaz içerisinde kullanılmaktadır.

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!