Alüminyumun Elektriksel Özellikleri Nelerdir?

Tarihte ilk kez alüminyum iletkenden üretilmiş havai hat 1895 yılında ABD ve Fransa’da kullanılmıştır. 1908 yılında çelik özlü alüminyum iletken üretilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde alüminyum elektriksel anlamda 1950 yılından sonra kullanılmaya başlanmıştır. Halen ülkemizde alüminyum örgülü iletkenler alçak gerilimde(örnek pansy, rose), çelik özlü alüminyum örgülü iletkenler ise orta ve yüksek gerilimde(örnek swallow, pigeon) kullanılmaktadır.

Alüminyum elektriksel açıdan son derece iletken bir metaldir. Alüminyum kullanımının Avrupa’da % 10’u, ABD’de % 9’u, Japonya’da ise % 7’si elektrik-elektronik sektöründe kullanılmaktadır. Alüminyum, havai hat iletkenlerinde, izoleli kablolarda, bilgisayarlarda işlemci soğutucularında ve kasalarda, trafo ve motor sargılarında kullanılmaktadır.

Tüm dünyada alüminyum fiyatı  Londra’da bulunan LME ( London Metal Exchange- Londra Metal Borsası )tarafından belirlenir.

Alüminyum

Örgülü Çıplak Alüminyum İletken

Alüminyumu elektriksel açıdan üstün kılan özellikler şunlardır:

  • Elektriksel iletkenliği yüksek ve direnci düşüktür. İletkenliği 36 mega-siemens/m’ dir.
  • Sıcaklık artışlarından diğer metallere göre daha az etkilenir.
  • Ağırlığı düşüktür bu yüzden havai hatlarda daha az yatırım maliyeti ve daha az işçilik gerektirir.
  • Fiyat olarak birçok metale göre daha ucuzdur.
  • Dünya rezervlerine bakıldığında yine bir çok metale göre daha fazla alüminyum rezervi bulunur. Yerkabuğunun yaklaşık % 8’i kadar alüminyum rezervi olduğu tahmin edilmektedir.
  • Temin edilmesi kolaydır, ülkemizde bir çok tesiste alüminyum işlenmektedir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!