Alternatif Akım Nedir?

Alternatif Akım Generatörünün Çalışma Prensibi

Alternatif Akım Generatörünün Çalışma Prensibi

Alternatif akım yönü ve büyüklüğü zamana göre değişen akım şeklidir. Ülkemizde üretim, iletim ve dağıtım olmak üzere bütün elektrik şebekelerinde alternatif akım taşınmaktadır. 1800’lü yılların sonlarında  Nikola Tesla alternatif akım ile elektriği iletmenin daha kolay ve kayıpsız olduğunu savunmuştur.

Alternatif akım, karakteristik olarak sinüs dalga şekline sahiptir. 3 fazlı olarak üretilir ve fazlar arasında 120 derece faz farkı bulunur. Bu fazlar R, S ve T fazlarıdır.

Alternatif Akım Dalga Şekli

Alternatif Akım Dalga Şekli

Alternatif akım, belirli bir frekansı olan akımdır. Ülkemizde alternatif akımın frekansı 50 Hertz’dir. Ancak bazı ülkelerde bu değer 60 Hertz’dir. Alternatif akım devrelerinde aktif güç ve reaktif güç , bir de bu ikisinin vektörel olarak toplamı görünür güç olmak üzere üç farklı güç vardır.

Elektrik devreleri, alternatif akım ile üç farklı karakteristiğe bürünür. Bunlar, omik devreler, kapasitif devreler ve endüktif devrelerdir.

Ülkemizdeki elektrik dağıtım şebekelerinde abonelere dağıtılan elektriğin gerilimi faz-nötr için 220 volt, faz-faz için ise 380 volt’dur.

Evlerimizde kullandığımız motorlu cihazlar ve ısıtıcılar alternatif akım ile çalışmaktadır. Örnek olarak, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın, elektrikli ani su ısıtıcısı, aydınlatmada kullanılan ampüller alternatif akım ile çalışmaktadır. Alternatif akım ile çalışmayan elektrikli cihazlar ise içerisinde doğrultucular bulunan adaptörler sayesinde doğru akım ile çalıştırılmaktadır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!